O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Rizikové těhotenství

Těhotenský test ukázal dvě čárky a pro budoucí maminku nastává období plné změn, které je samozřejmě spojeno s očekáváním příchodu nového tvorečka. Ne všechna těhotenství však probíhají bez komplikací či možných rizik. Někdy je žena pečlivě sledována již od samého začátku, a to například kvůli svému zdravotnímu stavu či věku, popřípadě proto, že se jedná o vícečetné těhotenství. V jiném případě se mohou v průběhu gravidity objevit potíže či varovné příznaky, na základě kterých lékař rozhodne o dalším postupu, popřípadě léčbě. V dnešním příspěvku se dozvíte více o některých rizicích a komplikacích, které mohou být spojeny s těhotenstvím.

Těhotenská cukrovka

Autor: Shannon Drawe / Dreamstime.com
Autor: Shannon Drawe / Dreamstime.com
Je způsobena tím, že tělo neprodukuje dostatečné množství inzulínu, který navíc „nepracuje“ tak, jak by měl.

Uvádí se, že těhotenská cukrovka postihuje cca 5 % těhotných. Zpravidla se objevuje až v druhé polovině těhotenství.

Riziko je vyšší se vzrůstajícím věkem matky, roli samozřejmě hraje dědičnost, ale také například nadváha, špatná fyzická kondice a další.

V poradně je u každé maminky vždy proveden test na přítomnost cukru v moči. Od loňského roku platí, že by se speciálnímu vyšetření na cukrovku měla podrobit každá budoucí maminka, a to mezi 24. - 28. týdnem těhotenství). Jedná se o test OGTT, tedy orální glukózový toleranční test. Provádí se nalačno. Ženě je odebrána krev, pak vypije roztok glukózy a poté se jí ještě dvakrát vždy po hodině odebere krev. Při tomto testu je dobré mít s sebou doprovod, protože některým ženám se může udělat nevolno.

Rizika neléčené cukrovky:

  • pro dítě: velká hmotnost, která může při porodu způsobit poranění ramínek. Po narození se mohou objevit dýchací obtíže, hypoglykémie (pokles cukru v krvi) a další
  • pro matku: potíže při porodu (velká ztráta krve, větší poranění), vysoký krevní tlak, preeklamsie a podobně

Bez vyšetření je poměrně složité těhotenskou cukrovku odhalit. Často se neobjeví žádné příznaky, a pokud ano, tak je lze snadno zaměnit s běžnými těhotenskými potížemi (časté močení, únava, žízeň atd.).

Léčba – v mnoha případech stačí dodržovat dietní opatření a denní režim s dostatkem pohybu a odpočinku. Někdy je ale nutná léčba inzulínem.

Těhotenská cukrovka zpravidla po porodu zmizí.

Preeklampsie

Preeklampie trápí cca 5 - 6 % všech těhotných žen. Objevuje se většinou až po šestém měsíce těhotenství, a to zpravidla zvýšeným krevním tlakem. Budoucí maminka musí být pečlivě sledována a často kontrolována, někdy dokonce hospitalizována. Je jí doporučen klid, někdy se podávají i léky na snížení tlaku.

Mezi příznaky patří otoky, vyšší krevní tlak (nad 140/90), bílkoviny v moči, velký nárůst hmotnosti, ale také bolest hlavy, neklid, nevolnost a další.

Riziko se opět zvyšuje s vyšším věkem matky, má-li žena cukrovku či vyšší krevní tlak a podobně. Roli hraje i dědičnost.

Preeklampsie se může rozvinout v eklampsii – křeče doprovázené bezvědomím. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který může skončit smrtí matky, plodu či obou.

Rh faktor negativní

Je-li matka Rh negativní a plod Rh pozitivní, může dojít k problémům. Většinou se neobjeví u prvního těhotenství, ale až při dalším, kdy je opět rozdílný Rh faktor. Důvodem, proč tomu tak je, je fakt, že při prvním těhotenství se dostane krev dítěte do krve matky a začnou se tvořit protilátky. Při dalším pak tělo (respektive imunitní systém) považuje plod za něco cizorodého a snaží se ho zničit.

Proto je u každé budoucí maminky zjišťován Rh faktor. Je-li negativní, pak je těhotenství pečlivě sledováno a prováděny testy na protilátky (v případě, že mají otec i matka Rh negativní, pak je vše v pořádku – dítě má totiž stejný Rh faktor).

Jestliže je miminko ohroženo, pak je provedena transfúze krve (přes pupečník), nebo je vyvolán porod a dítě dostane transfúzi ihned po narození.

Další možností je, že se po porodu aplikují mamince protilátky (stejně tak po potratu, interrupci či amniocentéze).

Krvácení

V průběhu těhotenství je třeba věnovat jakémukoliv krvácení zvýšenou pozornost. Plod samozřejmě nemusí být ohrožen (na začátku těhotenství může žena krvácet v době, kdy v děloze dochází k uhnízdění vajíčko, vliv mohou mít i hormony a další), na druhou stranu ale právě krvácení bývá příznakem potratu či hrozícího potratu. Mezi další příčiny krvácení například patří: mimoděložní těhotenství, syndrom mizejícího dvojčete, odlučování placenty, příliš nízko položená placenta a další. Někdy se dokonce vůbec nepodaří zjistit, proč ke krvácení dochází.

V každém případě by žena měla navštívit co nejdříve gynekologa a poradit se s ním o dalším postupu. V akutních případech (a nebo je-li v posledním trimestru těhotenství) je třeba zavolat ihned sanitku.

Nedostatečnost děložního hrdla (cervixu)

Děložní hrdlo by mělo být uzavřeno až do porodu. Pokud tomu tak není, hovoří se o nedostatečnosti děložního hrdla. Tím, jak se na něj tlačí rostoucí plod, dochází k jeho zkracování a otevírání. Může dojít k potratu či předčasnému porodu.

Svou roli opět hraje dědičnost, ale také poškození během života (těhotenství, potraty, infekce,…).

V případě, že se u ženy tento problém objeví, gynekolog může doporučit zákrok, při kterém se děložní hrdlo sešije (cerkláž). Jinak se doporučuje klid na lůžku a omezení veškeré fyzické aktivity.

 

 

Zdroj informací:

Těhotenská cukrovka

Velká kniha o matce a dítěti – Elizabeth Fenwicková


(8. 3. 2011 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

takovéto články jsem nesnášela už v těhotenství a nesnáším je doteď...
-
Při prvním těhotenství jsem asi měla těh. cukrovku, protože jsem přibrala 30 kg a jedla samé sladkosti, ale před 14 lety se tyto testy ještě nedělali. Při druhé těh. jsem přibrala jen 10 kg - a cukrov...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(8561)