O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Velikonoce 2011

Velikonoce představují pro někoho svátky jara a probouzení přírody, pro křesťany jsou nejvýznamnějšími svátky v roce a jsou i ti, pro které vlastně žádný zvláštní význam nemají. A protože se tyto svátky blíží, připravili jsme pro vás příspěvek, ve kterém se dozvíte nejen to, jak se stanovuje datum, kdy se budou Velikonoce slavit, ale i zajímavosti o více či méně známých tradicích, přidáme povídání o velikonočním kaktusu, hned dvě koledy a dokonce i vyzkoušený recept na mazanec. Příjemné čtení.

Termín Velikonoc

Letos připadá Velikonoční neděle na 24. dubna, tedy na téměř poslední den, kdy se tento svátek může slavit. Velikonoce se totiž konají vždy v neděli po prvním jarním úplňku a mohou připadat na kterékoliv datum mezi 22. březnem a 25. dubnem. Jejich název je odvozen od Velké noci (noc, kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých).

Velikonoční koledování a koledy


K Velikonocům neodmyslitelně patří koledování, staročeský zvyk připadající na Velikonoční pondělí, kdy muži a chlapci vyšlehají dívky a ženy, aby byly celý další rok zdravé a silné, a to za doprovodu velikonočních koled (koleda je vlastně píseň, kterou lidé zpívají o Vánocích a Velikonocích). Ty pak dávají koledníkům malovaná vajíčka a různé dobroty.

 

Snad nejznámější velikonoční koleda je:

„Hody, hody, doprovody,

Dejte vejce malovaný.

Nedáte-li malovaný,

Dejte aspoň bílý,

Slepička vám snese jiný.“

 

Možná méně známá je ta o malém koledníčku:

Já jsem malý koledníček, tetičko

Přišel jsem si pro červený vajíčko.

Pro vajíčko červený,

Pro koláč bílý, jsem-li vám, tetičko,

Koledníček milý?

Velikonoční kaktus

V posledních letech se v mnoha domácnostech stal součástí Velikonoc i velikonoční kaktus nebo-li Rhipsalidopsis, který zpravidla začíná kvést v dubnu. Kaktus pochází z jižní Brazílie a může mít různou barvu květů.

A jak se o velikonoční kaktus starat? V období květu by se měl více zalévat a také hnojit každé dva týdny. Pěstuje se na světlejších místech, ale bez přímého slunečního záření.

Když odkvete, pak je třeba nechat ho odpočinout, tedy omezit zalévání, nehnojit a dát ho na stinné a chladnější místo (pozor, nemá rád teplotu nižší než 12 °C).

Poznámka: v době květu není dobré kaktus přemísťovat, květy by mohly opadat.

Další tradice a zvyky

A na závěr ještě zmíníme více či méně známé velikonoční tradice:

Polévání vodou – méně známá tradice, kdy chlapci polévali ráno děvčata vodou. Ta jim to pak mohla oplatit odpoledne, nebo druhý den.

Barvení vajíček – vajíčko je symbolem nového života. Dívky a ženy je zdobí (a to jak plná, tak vyfouknutá různým způsobem). Vajíčka pak slouží jako odměna pro koledníky

Pletení pomlázky – chlapci a muži pletou pomlázky, a to z vrbových proutků. Poté jí ozdobí stuhou.

Velikonoční beránek – beránek je křesťanský symbol Velikonoc. Dříve se jedla jehněčí pečeně, později byla nahrazena beránkem jak ho známe dnes (tedy sladké pečivo)

Velikonoční zajíček – tradice, která pochází z Německa. Zajíček přináší dětem čokoládová vajíčka – děti je mohou hledat na zahradě, v lese,…

Velikonoční mazanec – pokud máte chuť upéct si na Velikonoce mazanec, máme pro vás připraven osvědčený recept. Naleznete ho zde.


(19. 4. 2011 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

-
Velikonoce jsou krásné svátky - už jen proto, že jsou na jaře. Venku je krásně. Člověk úplně září a je šťastný. A je to vidět všude. Vidíte více úsměvu (na ulici ) než v zimě. My doma taky malujeme - ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(8679)