O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na super knihu: Polepšovna pro čarodějky
Rodinné finance
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, SpeciályDegustace vín

V dnešním pokračování speciálu redakce JáRodič.cz, který je určen všem, kteří mají rádi dobré jídlo a pití, společně navštívíme degustaci vín. Dozvíte se nejen to, jak taková degustace vypadá a co se na ní dozvíte, ale i to, čeho si při ní všímat, respektive na jaké vlastnosti vína se zaměřit. Příjemné čtení a samozřejmě dobrou chuť.

Co je degustace vína

zdroj: OpenImageBank.com
zdroj: OpenImageBank.com
Co si pod pojmem degustace vína vlastně představit? Degustace je vlastně ochutnávání. Zpravidla probíhá ve vinařství, ve vinném sklípku, ve vinotékách či na společenských akcích. Ochutnávku vede vinař nebo sommeliér, který před podáním každého vzorku víno představí. Nejen, že se návštěvníci dozví, odkud víno pochází a jak je staré, ale i mnohé další zajímavosti.

Jak degustace probíhá

K degustaci bývá vždy připraveno několik vín. Someliér/vinař dopředu určí, v jakém pořadí se budou ochutnávat. Začíná se s lehkými víny, poté se teprve podávají těžší. Bílé víno se vždy podává před červeným, suché před sladkým. Víno musí mít také správnou teplotu. Zjednodušeně platí, že bílá a růžová vína mají mít teplotu 8 – 12°C a červená 14-18°C. Lehčí vína pak mají mít teplotu spíše nižší (bílá a růžová tedy 8 – 10°C, červená 14-16°C).

Důležitá je i sklenička, ze které se víno pije, respektive ochutnává. Měla by být čirá (kvůli posuzování barvy) a mít stopku (za tu se pak drží, aby se víno nezahřívalo). Její objem by měl být cca 25 – 35 cl.

A degustace může začít. Jak již bylo zmíněno, sommeliér před každým podáním vzorku vždy víno představí. Poté do skleničky každého návštěvníka nalije „degustační“ dávku (cca 1/3 sklenice) vína. Návštěvník pak víno posuzuje a hodnotí.

Součástí degustace bývá i drobné občerstvení. Vhodné je pečivo (nejlépe bílé pečivo) a sýry (i když u těch je to trochu sporné, protože mohou ovlivnit chuťové buňky) a také pramenitá či jemně perlivá voda.

Jak se víno posuzuje

Vzhled

Nejdříve se posuzuje vzhled vína – čirost (jiskra), barva (intenzita, odstín), viskozita (skleničkou se zakrouží a sleduje se, jak víno stéká po stěnách. Dá se tak určit stáří, podíl alkoholu atd). Ideální je posuzovat vzhled při přírodním osvětlení (nebo aspoň při velmi dobrém umělém - bílém) a proti bílému povrchu.

 

Vůně

Dalším krokem je posouzení vůně. Nejdříve se k vínu čichá tehdy, je-li v klidu, poté po zakroužení skleničkou. Nespěchejte, nechte si dostatek času na zpracování vjemu. Vůně může připomínat například ovoce, koření, dřevo atd.

 

Chuť

A nyní nastala ta správná chvíle pro ochutnání vína. Nejdříve se trocha vína nalije do úst a vychutnává se/převaluje se (receptory chuti jsou po celých ústech). Poté se víno polkne.

Základní chutě, které lze rozlišit, jsou: sladká, slaná, hořká a kyselá. Je třeba ale víno hodnotit celkově – jsou chutě vyvážené? Je příjemně sladké/kyselé, anebo přeslazené či výrazně kyselé? Neobsahuje nějakou pachuť? Co množství alkoholu? A jak dlouho chuť vína v ústech zůstává?

 

Tipy pro vás

  • Pro degustaci si vyberte příjemné prostředí
  • Nechoďte na degustaci při nachlazení, jste-li jinak nemocní, necítíte-li se v pohodě
  • Před degustací nejezte kořeněná či jinak výrazná jídla, nepijte nápoje s výraznou chutí, nekuřte
  • Během degustace jezte (nejlépe pečivo) a pijte vodu – neutralizujete tak chuť vína
  • Vzorek není třeba vždy vypít celý. Připraveny by měly být nádobky, do kterých se „nepotřebné“ víno nalije.
  • Při degustaci nespěchejte, snažte se využít všechny smysly

Závěr

Účastnili jste se někdy degustace vín? Pokud ano, kde to bylo? Líbilo se vám to? Jak degustace probíhala? Byli jste schopni rozeznat vlastnosti vína? Zachutnalo vám některé víno natolik, že jste si ho hned koupili? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady, tipy a doporučení.


(30. 8. 2013 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Speciál nejen pro gurmány

„Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu,“ řekl kdysi George Bernard Shaw. Souhlasíte s tímto tvrzením? Ať tak...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2020 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(11197)