Jaké jméno vybrat pro miminkoJméno je pro každého člověka velmi důležité. Z toho vyplývá, že zodpovědnost rodičů při výběru jména pro svého potomka je velká. Co když vyberou jméno, které se jejich dceři či synovi nebude líbit? Mají se raději rozhodnout pro nějaké tradiční křestní jméno, anebo je lepší vybrat netradiční? Neměl by se syn jmenovat po tatínkovi či dcera po mamince? Abychom nastávajícím rodičům výběr trochu usnadnili, připravili jsme přehled nejoblíbenějších křestních jmen z ledna 2017. Příjemné čtení.    

Nejčastější dívčí jména v lednu 2017

Foto: Frantisek Krejci / Pixabay.com
Foto: Frantisek_Krejci_/ Pixabay.com
Pomyslné první místo vyhrála – stejně jako v loňském roce - Eliška. Následovalo jméno Tereza a Anna (opět oproti loňskému roku beze změny). Na čtvrtém místě se umístila Adéla a hned za ní je Viktorie (ta v loňském roce v první pětce nebyla). Do první desítky dále patří Ema, Sofie, Natálie, Kristýna a Karolína. Není bez zajímavosti, že pokud by se jméno Ema a Emma počítalo dohromady, pak by se rázem dostalo na druhé místo žebříčku.

 

Nejčastější chlapecká jména v lednu 2017

Na prvním místě se umístil Jan, za ním Jakub a Matyáš. Jméno Matyáš se letos objevilo na medailových pozicích vůbec poprvé. Do první pětky se ještě dostalo jméno Filip a Lukáš. Trochu překvapivě z ní vypadlo jméno Tomáš. V první desítce mají své místo i Adam, Tomáš, Matěj, Ondřej a Vojtěch (dělí se o 9. a 10. místo).

 

Nejčastější jména maminek a tatínků

Nejčastějším jménem maminek, kterým se v lednu narodilo miminko je Lucie, Jana a Petra. Tatínkové se nejčastěji jmenovali Jan, Petr a Tomáš.

Neobvyklá jména

Chtěli byste svého syna či dceru pojmenovat nějakým zvláštním jménem? Někteří rodiče to udělali a dali svým holčičkám například tato jména: Arwen, Róza, Saga nebo Ticiana, chlapečkům pak César, Florián, Severín, Stig nebo Zlatan.

Která jména budou nejoblíbenější v příštím roce

Jaká jména vyberou rodiče pro své potomky v příštím roce záleží jen a jen na nich. Dá se ale předpokládat, že jména z první desítky (alespoň některá) budou u rodičů oblíbená i v příštím roce. Taktéž je pravděpodobné, že zejména chlapci budou dědit jména po svých otcích (v lednu to bylo ve více jak 15 % případů). A jak to všechno dopadlo vám přineseme v článku, který vyjde po zveřejnění těchto informací Českým statistickým úřadem.

Závěr

Jste se svým jménem spokojeni? Víte, podle čeho jej vaši rodiče vybírali? A jaká jména mají vaše děti? Líbí se jim? Podle čeho jste je vybírali vy? Shodli jste se s partnerem? Zasahovali do výběru i ostatní? Vymlouval vám někdo jméno, které jste zvolili? Vybrali byste dnes pro své dítě jiné jméno? Co si myslíte o netradičních jménech? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.

 

Všem nastávajícím rodičům přejeme „šťastnou ruku“ při výběru jména pro svého chlapečka či holčičku a těšíme se, že se s námi i s ostatními čtenáři o své nápady podělíte.

 

Zdroj informací:

Český statistický ústav

 


(9. 11. 2017 | redakce)

Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Další rodiče: O čem přemýšlejí, co dělají...

Čekám až přestane pršet a půjdu hrabat listí. (Leni22)
Nyní jsem dovařila houbový guláš a čekám až přestane pršet. Půjdeme opět do lesa. (Slava91)
Nyní jsem dovařila houbový guláš a čekám až přestane pršet. Půjdeme opět do lesa. (Radi11)
Přišli jsme z vycházky tak si jdu zasoutěžit (ZUTOJAMA)
Dobrý den mám dotaz:Kolik má vážit 7 leté dítě??? (EditaHornakova)

Anketa©2009-2018 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí


TOPlist