O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na super knihu: Polepšovna pro čarodějky
Rodinné finance
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, SpeciályNejen pro gurmány: Datle

Datle má asi většina z nás spojeny s Vánocemi či třeba s dovolenou v nějaké exotičtější zemi. Možná překvapí, že datle jsou nejen chutné, ale obsahují i množství tělu prospěšných látek a mají tak pozitivní vliv na fungování celého organismu. Co tedy datle vlastně obsahují? V čem jsou zdraví prospěšné? Tak právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.

Datle

Foto: Lumir_/ Pixabay.com
Foto: Lumir_/ Pixabay.com
Datle je ovoce, které roste na datlovníku pravém, odborně Phoenix dactylifera. Pochází z Mezopotámie. Plody jsou tmavě hnědé, mají oválný tvar.. Plody byly využívány již v daleké minulosti, zmiňuje se o nich i Bible i Korán.

Datle obsahují vitamíny A, B (B1, B2, B3, B6), C (jen v čerstvých datlích), z minerálních látek pak železo, draslík, hořčík, vápník, mangan a další. V datlích se nachází i vláknina. Je dobré vědět, že jsou poměrně kalorické (obsahují hodně cukrů a sacharidů): 100 gramů datlí obsahuje cca 280 kcal.

Proč jíst datle

  • Rychlý zdroj energie
  • Snižují krevní tlak
  • Přispívají k rychlejšímu usínání
  • Pozitivní vliv na kosti, zuby, pleť i vlasy
  • Pozitivní účinky na trávicí systém
  • Pomáhají při respiračních onemocněních (zejména čerstvé datle)

Koupě datlí

V současné době je možné koupit různé upravené datle, například:

  • čerstvé x sušené
  • s/bez pecek

Nabízejí se samozřejmě i různé druhy a barvy, z různých zemí původu.

Důležité je i správné uchování potravin. Čerstvé datle se uchovávají v lednici. Sušené pak na tmavém a suchém místě, v uzavřeném obalu.

Použití datlí

Datle se hojně využívají v kuchyni. Dají se samozřejmě jíst nejen čerstvé, ale i sušené. Oba druhy se dají použít i k přípravě pokrmů, a to zejména sladkých moučníků a dalšího pečiva. Z datlí se vyrábí i marmeláda, sirup či likér.

Závěr

Máte rádi datle? Jíte je během celého roku, anebo je máte spojeny jen s Vánocemi? Věděli jste o tom, jak jsou datle zdravé? Ochutnali jste někdy i čerstvou datli? Jaká úprava datle vám chutná nejvíce? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.

 

Zdroj informací:

Wikipedie.cz

 

 


(12. 1. 2018 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Speciál nejen pro gurmány

„Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu,“ řekl kdysi George Bernard Shaw. Souhlasíte s tímto tvrzením? Ať tak...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2020 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(14136)