O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Ultrazvukové vyšetření

Není třeba zdůrazňovat, že k nejdůležitějším věcem v životě patří zdraví. Proto je důležité o něj pečovat, pravidelně chodit na preventivní prohlídky a podobně. Čas od času vás také možná lékař pošle na ultrazvukové vyšetření, které je dnes nejčastěji používanou lékařskou metodou. Kdy se SONO vyšetření využívá? A jak probíhá? Je třeba se nějak speciálně připravit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.

Ultrazvuk

Foto: Medical Prudens / Pixabay.com
Foto: Medical Prudens / Pixabay.com
Ultrazvuk (UZ), nebo také SONO je zobrazovací metoda, která lékaři umožňuje zobrazit „vnitřek“ těla. Pro doplnění: ultrazvuk je zvuk s vysokou frekvencí, který se v těle odráží a díky tomu se vytváří obraz. Neproniká kostmi.

Ultrazvuk je bezbolestný (tedy pokud vám zrovna lékař netlačí sondou na břicho). Jedná se samozřejmě o neinvazivní metodu, která pacienta nijak nezatěžuje. Při vyšetření se používají sondy s různou frekvencí.

Využití ultrazvuku

V medicíně má v současné době ultrazvukové vyšetření nezastupitelnou roli. Může být použito u dětí, těhotných žen, nemocných pacientů a podobně. Kontraindikace nejsou známy.

Ultrazvuk se používá v gynekologii a porodnictví (vyšetření přes břišní stěnu, nebo vaginální sondou), dále při podezření na onemocnění orgánů uložených v břišní dutině (játra, slinivka břišní, ledviny, močové cesty a další), při vyšetření štítné žlázy, prostaty a podobně. Nehodí se pro vyšetřování kostí a plic.

Jak vyšetření probíhá

V případě běžného ultrazvukového vyšetření je třeba se svléknout do půl těla. Pacient se poté položí na lůžko, nejčastěji na záda. Lékař nanese gel a poté začne přejíždět sondou po vyšetřovaných místech. Někdy vás možná požádá o změnu pozice například na bok, popřípadě o zadržení dechu.

Co je dobré vědět

  • Plynatost zhoršuje viditelnost – před plánovaným vyšetřením se tedy doporučuje dieta a užití léků proti plynatosti
  • Obezita zhoršuje viditelnost
  • Před vyšetřením je nutné dodržovat určitá pravidla týkající se pití a jídla – vždy v závislosti na tom, jaké vyšetření, resp. jakých orgánů bude prováděno
  • K upřesňujícím vyšetřením patří CT, magnetická rezonance, endoskopie

Závěr

Chodíte na pravidelné lékařské prohlídky, pokud ne, co je důvodem? Poslal vás lékař již někdy na nějaká doplňková vyšetření? Absolvovali jste někdy SONO? Kde a z jakého důvodu? Řekl vám lékař hned výsledek? Bylo pro vás vyšetření příjemné nebo nepříjemné? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.

 


(20. 8. 2018 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(14299)