O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Halloween

Blíží se konec října a s ním i u nás relativně nový svátek Halloween. V Čechách není tento svátek příliš rozšířen, i když v poslední době nachází stále více příznivců. Zajímá vás, kde se Halloween vlastně vzal a proč se slaví? Chtěli byste si s dětmi vyrobit strašidelnou dýni? Tak čtěte dál.

Co je Halloween

Halloween je svátek, který se slaví 31.října. Tento svátek patří k nejstarším svátkům na světě. Vychází z keltské tradice. Keltové oslavovali konec léta a příchod nového roku. Autor: Eti Swinford / Dreamstime.com
Autor: Eti Swinford / Dreamstime.com

Dnes se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí dům od domu na koledu. Tento svátek se slaví hlavně v anglicky hovořících zemích.

Mezi tradiční symboly Halloweenu patří vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, strašidelné kostýmy, černá a oranžová barva.

V Čechách se spíše slaví „Dušičky“.

Proč se Halloween slaví

Keltové, kteří žili na území dnešního Irska, Velké Británie a severní Francie slavili 1.listopadu nový rok. Tento den znamenal konec léta, sklizně a také začátek tmavé, studené zimy. Zima pro ně představovala období spojené se smrtí. Keltové věřili, že hranice mezi světem života a smrti se smazává právě v noci před jejich novým rokem. V tuto noc slavili svátek „Samhain“.

Keltové věřili, že duše zemřelých se vrátily na zem. Doufali, že přítomnost duchů z jiného světa usnadní druidům (keltští duchovní) předpovídat budoucnost. Pro lidi zcela závislé na nejistém světě přírody byly tyto předpovědi důležitým zdrojem útěchy během dlouhé, tmavé zimy.

Druidové postavili obrovské posvátné ohniště, kde se lidé shromáždili, aby spálili úrodu a zvířata – vše k uctění keltských božstev.

Během oslavy byli Keltové oblečeni v kostýmech, skládajících se ze zvířecích hlav a kůže.

Halloweenské hry

Mezi tradiční hry například patří:

Bobbing for Apples - nejznámější a nejoblíbenější Halloweenská hra. Jablka se nechají plavat ve velké kádi s vodou. Cílem této hry je uchopit jedno z jablek a vyndat ho ven pouze za pomoci úst. Ruce musí být drženy za zády hráče.

Apple Pass - může být hrána s jablky i s pomeranči. Hráči se seřadí do dvou řad, v každé řadě jich musí být stejný počet. Úkolem hráče je přemístit jablko/pomeranč osobě za sebou, a to pomocí brady. Jestliže někomu jablko upadne, musí tým začít od začátku (od prvního osoby).

Apple Paring –loupe se jablko a vyhrává ten, kdo bude mít nejdelší a nejužší slupku

Pár slov nakonec

Pokud vás svátek zaujal a chcete si doma vydlabat dýni či se chystáte na halloweenskou párty, našli jsme pro vás zajímavý odkaz, kde najdete, jak udělat tu správnou dýni a nebo třeba připravit nějaké halloweenské dobroty.

Podrobný návod naleznete zde.

 

Informace čerpány z:

http://www.history.com/content/halloween

www.wikipedie.cz

 


(22. 10. 2009 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(6346)