O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Nejoblíbenější křestní jména aneb Jaké jméno vybrat

Přemýšlíte, jaké jméno dát svému miminku? Má to být nějaké tradiční křestní jméno, anebo je lepší vybrat netradiční? Neměl by se syn jmenovat po tatínkovi či dcera po mamince? Víte, s jakými křestními jmény se můžete v České republice setkat nejčastěji a která jsou v poslední době nejpopulárnější? Čtěte dále a dozvíte se o jménech mnohem více.

Přehled nejčastějších ženských křestních jmen

Možná vás překvapí, že nejvíce je v České republice Marií (k 1.5.2009 jich bylo 316 559). Druhé místo v žebříčku drží dívky či ženy se jménem Jana (ke stejnému datu 274 303). Následuje Eva (160 317), Hana (150 573) a Anna (148 688). Do první desítky se ještě vejde jméno Věra (124 871), Lenka (119 366), Kateřina (110 936), Alena (110 046) a Lucie (103 702). Ale pojďme se podívat na konec řebříčku: neobvyklým jménem je například Ira (16), Kitty (16), Ernestina (58), Noemi (366), Gisela (304). A kdo je na 50. a 100. místě? Na padesátém jsou Milady, kterých u nás je 31 892 a první stovku uzavírá Silvie (7 462).

Přehled nejčastějších mužských křestních jmen

Mezi muži je u nás nejčastějším jménem Jiří (k 1.5.2009 jich bylo 315 369), následuje Jan (295 627), Petr (272 837), Josef 249 922) a Pavel (207 100). V první desítce se objevuje i jméno Jaroslav (198 664), Martin (181 764), Tomáš (168 136), Miroslav (164 626) a František (147 163). Mezi jména, která jsou v České republice nejméně zastoupena, patří jména cizinců a jména složená ze dvou křestních jmen. Méně obvyklé je ale například i jméno Kazimír (266), Vendelín (274) či Svatomír (152). A ještě malá perlička na závěr: Víte, které jméno by mohlo být na stém místě? Nebudeme vás dlouho napínat – je to Hynek a v České republice je chlapců či mužů s tímto jménem 4 208.

 

Pokud vás zajímá, jaké místo obsadilo vaše jméno v řebříčku, můžete nahlédnout sem.

 

Určitě vás ale hlavně zajímá, jaká jména se v současné době dávají miminkům nejčastěji. Český statistický úřad vždy v lednu zjišťuje jména narozených holčiček a chlapečků a zároveň jejich rodičů. A jak to dopadlo letos?

Nejčastější dívčí jména v lednu 2010

Já jsem Terezka / Foto: Tworcek
Já jsem Terezka / Foto: Tworcek
Již podvanácté „vyhrála“ Tereza. Následovalo jméno Anna a Eliška. Karolína a Natálie se společně umístily na čtvrtém až pátém místě. Oproti roku 2009 se narodilo více Aniček a Kristýnek, naopak méně Natálek a Kateřin. Ještě bychom měli doplnit další jména v první desítce, kam patří Adéla, Kristýna, Barbora, Lucie a Kateřina. A zajímavost nakonec – všech deset jmen bylo v první desítce i v loňském roce (jen některá na jiném místě).

Nejčastější chlapecká jména v lednu 2010

Na prvním místě se umístil Jan, za ním Jakub, Tomáš, Lukáš a Filip. V první desítce mají své místo i Ondřej, Matěj, Vojtěch, David a Adam. I tato jména byla mezi deseti nejoblíbenějšími chlapeckými jmény i v loňském roce, změnilo se pouze pořadí.

Nejoblíbenější dívčí a chlapecká jména podle krajů

Dívčí a chlapecká jména z celorepublikové první desítky se v podstatě objevují i na prvních místech v krajích – jen v jiném pořadí. Výjimkou je Vysočina, kde se vyhrála Nela a Jihočeský kraj, kde se na medailových pozicích objevila Veronika. U chlapeckých jmen je to podobné: Jan je první v Praze, Středočeském, Ústeckém, Karlovarském (spolu s Vojtěchem), Jihočeském (s Jakubem) a Moravskoslezském (s Jakubem) kraji, Jakub v Libereckém, Královehradeckém, Jihočeském (spolu s Janem), Zlínském a Moravskoslezském (s Janem) kraji, Tomáš v Pardubickém, Jihomoravském (s Ondřejem) a na Vysočině, Matěj v Plzeňském a Lukáš v Olomouckém.

Neobvyklá jména

Chtěli byste svého syna či dceru pojmenovat nějakým zvláštním jménem? Někteří rodiče to udělali a dali svým holčičkám například tato jména: Gaia, Malvína, Graciela nebo Ribana, chlapečkům pak Diviš, Kelvin, Lev nebo Maxián.

Nejčastější jména maminek a tatínků

Nejvíce miminek se v lednu narodilo Janám, dále pak Petrám, Lenkám, Kateřinám a Luciím. Do první desítky patří ještě Martina, Eva, Veronika, Monika a Michaela. Jména jsou v podstatě stejná jako v loňském roce, nové je jen Veronika, která byla na 12. místě.

U tatínků je žebříček velmi podobný roku 2009. S přehledem vyhrál Petr, následuje Martin, Jan, Jiří, Pavel, Tomáš, Michal, Miroslav, Jaroslav (v roce 2009 byl na 10. místě) a David, který byl v loňském roce na 11. místě.

Která jména budou nejoblíbenější v příštím roce

Jaká jména vyberou rodiče pro své potomky v příštím roce záleží jen a jen na nich. Dá se ale předpokládat, že jména z první desítky (alespoň některá) budou u rodičů oblíbená i v příštím roce. A jak to všechno dopadlo vám přineseme v článku, který vyjde po zveřejnění těchto informací Českým statistickým úřadem.

Všem nastávajícím rodičům ale už nyní přejeme „šťastnou ruku“ při výběru jména pro svého chlapečka či holčičku a těšíme se, že se s námi i s ostatními čtenáři o své nápady podělíte.

 

Zdroj informací:

Ministerstvo vnitra České republiky

Český statistický úřad


(25. 3. 2010 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

já mám 5 dětí samí holky a jmenují se Lucinka pavlínka lídie martinka a klárka osobně nejhorší jméno pro dívku je anča...
Nej jména?
Nejkrásnější jména mají pochopitelně moje dětičky :-D :-D ;-) Dcerka je Magdalenka a syn Matoušek. Jsou to má jména nejoblíbenější. Mám ještě pár oblíbených, které nejsou českými rodiči dávaná běžně ...
Tradiční rodiče netradiční děti
Jmenuji se Jana a přítel Honza, jsou to velice obvyklá jména, ale na jména našich případních dětí by byla velmi netradiční hlavně od přítele - Herbert, Hermína, Heřman, mě osobně se líbí Filip, David,...
Česká jména
Česká jména: Juraj = "mrštný, hbitý, obratný ve staroslovanštině Jaromír = "slavící jaro, slavící bujností" Tomislav = "kdo utužuje slávu" Miloslav = "sla...
Česká jména
Česká jména s významy: Juraj = "mrštný, hbitý, obratný" Jaromír = "slavící jaro", "slavící bujností" Tomislav = "kdo utužuje slávu" Miloslav = "slavící...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(7152)