O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Tři králové

„My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.“ Tato slova snad znají všichni. A protože již ve středu se slaví svátek Tří králů, připravili jsme pro vás povídání na toto téma. Kdo vlastně tito králové byli, kam a proč přišli? Jsou s tímto dnem spojené nějaké zvyky a tradice? Chcete-li se dozvědět odpovědi na tyto a další otázky, čtěte dále.

Co je svátek Tří králů

Svátek Tří králů se slaví 6. ledna (církevní svátek Zjevení Páně). Tímto dnem končí Vánoce a začíná masopust. U nás bývá zvykem odstrojit vánoční stromeček. Mezi tradice, které se stávají opět oblíbenými, patří i koledování.

Mudrci jsou zmiňováni již v Bibli. V Matoušově evangeliu je napsáno, že se od východu objevili mudrci a ptali se po králi Židů. Na východě viděli jeho hvězdu a přišli se mu poklonit a předat mu dary. Kolik ale mudrců bylo a jak se jmenovali zde uvedeno není.

Legendy o Třech králích

Podle legend byli mudrci, kteří přišli do Betléma, hvězdopravci z východu. Byli tři (podle počtu darů) a jmenovali se Kašpar, Baltazar a Melichar. Tříkrálový průvod v Praze
Tříkrálový průvod v Praze

K Ježíškovi je dovedla hvězda (betlémská hvězda). Po příchodu se mudrci (tři králové) dítěti poklonili a předali mu své dary –zlato, kadidlo (vonná směs pryskyřic) a myrhu (mast užívaná při pohřbech).

Dary mají symbolický význam, protože zastupují skupenství, která byla v té době známá: zlato představuje pevné skupenství, kadidlo plynné a myrha kapalné.

Tři králové jsou považováni za patrony poutníků a hříšníků.

Co znamená K (nebo C)+M+B na dveřích

Písmena K (nebo C), M, B, tři kříže a příslušný rok se právě v tento den píše křídou na dveře některých domů. Co to vlastně znamená? Možná vás překvapí, že původně se nejedná o počáteční písmena jmen králů Kašpara, Melichara a Baltazara, ale o zkratku pro „Pán požehnej tomuto domu“. V dnešní době ale má mnoho lidí tento nápis spojený právě s počátečními písmeny králů.

Zajímavá akce nejen pro děti

V Praze na Hradčanech se každoročně koná Tříkrálový průvod. Letos se průvod koná 5. ledna od 15:30. Průvod vychází od arcibiskupského paláce (Hradčanské náměstí) a pokračuje na Loretánské náměstí, kde se tři králové pokloní Ježíškovi. V dolní části náměstí bude umístěn živý betlém. V průvodu nebudou chybět velbloudi a možná ani další překvapení. Pokud byste se rozhodli akci navštívit, můžete s sebou vzít i dárek/dárky pro postižené děti (dárky se předávají třem králům na konci průvodu).


(4. 1. 2010 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Tříkrálový průvod v Praze
Tak jsme dnes na tříkrálový průvod na Hradčanech vyrazili. Bylo vcelku dost lidí, ale nakonec jsme vše viděli - krále na velbloudech, zastavení i návštěvu u Ježíška. Děti cestou dostaly sladkosti, tak...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(6600)