O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Dětský růst

Každý rodič asi bedlivě sleduje, jak jeho potomek roste. Růst jako takový je třeba ale pravidelně sledovat a vyhodnocovat pediatrem, protože se jedná o důležitý ukazatel zdravotního stavu dítěte. A právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Dozvíte se v něm nejen to, co konkrétně lze z růstu vyvodit, ale třeba i to, jak se dosažené hodnoty posuzují. A to není samozřejmě zdaleka všechno. Příjemné čtení.

Růst dětí

Dětský růst
Růst hraje u dětí významnou roli. Vždy se jedná o individuální záležitost. Je ale třeba vědět, že změny v jeho dynamice mají velkou vypovídací schopnost. Růst totiž dokáže reagovat na jakoukoli podstatnější poruchu v organizmu. Z toho vyplývá, že růst je důležitým ukazatel zdravotního stavu dítěte.

Příčina poruchy růstu může být například v kostech, v ledvinách, v hormonech, ve výživě atd.

Sledování a hodnocení růstu dětí

Růst dětí pravidelně sledují a hodnotí pediatři. Tuto povinnost jim stanovuje Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 3/2010 Sb.

 

Za hlavní ukazatele tělesného růstu se považují:

  • Tělesná výška
  • Hmotnost

U dětí do 18 měsíců věku se pak zjišťuje i obvod hlavy.

Tyto hodnoty se pak porovnávají s hodnotami běžnými v populaci. Ty jsou publikovány v tzv. růstových grafech. Dříve byly tyto grafy součástí očkovacích průkazů. Dnes se zpravidla využívají počítačové aplikace.

Pediatr musí při hodnocení brát v úvahu i další faktory, například: rodinnou anamnézu, výšku rodičů, celkový stav dítěte atd.

V případě, že se pediatrovi cokoliv nezdá, měl by poslat dítě na další vyšetření. Bývá to zejména tehdy, pokud dojde náhlé a výrazné změně směru individuální růstové křivky dítěte oproti křivkám růstového grafu, a to zejména tehdy pokud tato změna přetrvává i po opakovaném měření. Podstatné totiž je, aby byl případný problém co nejdříve identifikován a mohl se začít řešit.

Tip: Pokud chcete sledovat růst svého dítěte, pak k tomu můžete využít aplikace, která je volně ke stažení na webu Státního zdravotního ústavu.

Proč se sleduje i váha

Jak již bylo zmíněno, váha dítěte je jedním z důležitých ukazatelů při posuzování tělesného růstu.

Tímto pravidelným sledováním se dá předcházet nadváze, neboť se dají včas odhalit chyby ve výživě. A je tomu i naopak: nízká váha může ukazovat na nějaké problémy ve výživě, anebo třeba na nějakou chorobu (například celiakie, Crohnova choroba atd.).

Nutriční terapeutka Jitka Tomešová z Poradenského centra Výživa dětí na toto téma říká: „U obézních dětí je nutné sledovat kromě tělesné hmotnosti i tělesnou výšku, protože obézní mohou být, řekněme, jen opticky. Pokud se u dítěte z nějakého zdravotního důvodu zpomalí růst, bude mít na svůj věk malou výšku, ale věku odpovídající hmotnost, přesto to bude cvalík. Problém představují také děti, které jedí málo nebo téměř vůbec. Protože jejich tělo vyčerpá živiny pro mozek a orgány a na nic dalšího mu nezbyde energie, růst a vývoj se postupně zpomalí.“

Závěr

Posuzuje váš pediatr pravidelně váhu a výšku vašeho dítěte? Ukazuje vám růstové grafy a vysvětluje, co ta která hodnota znamená? Sledujete si výše uvedené hodnoty i vy sami? Jak moc řešíte jídelníček vašeho potomka? Jsou některé potraviny, které v něm nejsou? Jaký je váš názor na zdravou výživu? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.


(16. 10. 2014 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Celiakie u dětí
Ohledně alergie na lepek: Celiakie je dědičné onemocnění, přičemž výskyt u příbuzných 1. stupně je 8–18 %, u jednovaječných dvojčat až 70 %. K projevům trvalé nesnášenlivosti lepku patří typické zánět...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(12051)