O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Jahodník obecný

V dnešním dalším pokračování speciálu redakce JáRodič.cz na téma rady babky kořenářky si představíme bylinku, kterou zná asi každý - jahodník obecný. S touto rostlinkou jsou spojeny nejen pověry, ale i pohádkové příběhy a například i anglická tradice „jahody se šlehačkou“. Možná vás ale překvapí, že jahodník má i výrazné léčivé účinky. V dnešním příspěvku se o této bylince dozvíte více. Věříme, že zde najdete množství zajímavých informací a také tu správnou inspiraci. Příjemné čtení.

Jahodník obecný

Autor: Aleksandar Momirovic / Freerange.com
Autor: Aleksandar Momirovic / Freerange.com
Jahodník obecný, latinsky Fragaria vesca je vytrvalá bylinka z čeledi růžovitých, která roste v lesích, na mezích, na pasekách, na stráních i na dalších místech. Běžně je pro ni používán název lesní jahoda.

Využívají se listy a plody jahodníku. Obsahují třísloviny, vitamín C, minerální látky a další. Z jahodníku se připravuje čaj, odvar, kloktadlo, tinktura, jahody se samozřejmě jí i čerstvé, suší se nebo mrazí. A to není zdaleka vše.

Jahody byly známy a využívány již před mnoha staletími. Dnes je jahodník rozšířen téměř po celém světě.

Využití jahodníku

Jahodník se používá nejen v kuchyni, ale i jako lék a dokonce i v kosmetice.

Lék

Lesní jahody obsahují velké množství vitamínu C. Lze je tedy využít v případech, kdy má tělo nedostatek právě tohoto vitamínu, anebo v době jeho zvýšené potřeby (například při rekonvalescenci). Jahodník působí protizánětlivě, takže se využívá při zánětech střev a žaludku, při dně a revmatismu. Pozitivní účinky má i v případech, že má pacient potíže s ledvinami či s močovým měchýřem a s játry.

Možná překvapí, že jahodník je vhodný i při průjmech. Jahodník také snižuje krevní tlak.

Jahodník lze využít i zevně - jako kloktadlo, a to tehdy, objeví-li se zánět ústní dutiny. Odvar se hodí i na obklady – léčba ran.

Varování: zpravidla nejsou pozorovány žádné vedlejší účinky. Ale pozor – konzumace většího množství jahod může vyvolat alergickou reakci (vyrážku atd.).

Tip: léčivé účinky má jahoda lesní nikoliv zahradní.

 

Kuchyň

Asi nejlepší a nejchutnější jsou jahody v čerstvém stavu. Samozřejmě se dají i zpracovat a udělat z nich kompot, marmeládu, džem, zmrzlinu atd. Výborné jsou i mléčné koktejly z jahod. Jahody se dávají také do moučníků, do dortů a do zákusků, do ovocných knedlíků. A to není zdaleka vše.

Poznámka: u nás se v kuchyni spíše používají zahradní jahody

 

Kosmetika

Jahodník má pozitivní účinky na pleť. Přidává se do pleťových masek, výživných krémů, do šampónů, do koupelových pěn a podobně.

Závěr

Máte rádi lesní jahody? Používáte je v kuchyni? Věděli jste o léčivých účincích jahodníku? Pokud ano, využíváte je v běžném životě? A jakým způsobem? Podělte se s ostatními o své rady, tipy a nápady. Přidat můžete samozřejmě i nějaký vyzkoušený recept na pochoutku z jahod.


(2. 5. 2012 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Speciál: Bylinky, koření a zajímavé rostlinky

Po dlouhá léta byli lidé přesvědčeni, že jediným řešením na nemoci a různé další obtíže jsou léky, které koupí v...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(10154)