O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Majoránka zahradní

Redakce JáRodič se při přípravě speciálu Bylinky, koření a zajímavé rostlinky inspirovala nápadem, který nám zaslala naše čtenářka. V předchozích dílech jsme vám představili například zázvor, pupalku, křen či chřest. Dozvěděli jste se informace nejen o jejich využití, ale také jste mohli vyzkoušet různé recepty. Dnes jsme pro vás připravili povídání o majoránce. Možná vás překvapí, že majoránka není jen výborné koření, ale má i léčivé účinky. Příjemné čtení.

Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Majoránka
Majoránka zahradní je jednoletá bylina z rodu hluchavkovitých. Uvádí se, že pochází ze Středomoří. Její léčivé účinky znaly a také využívali již staří Egypťané, Řekové i Římané.

Asi nepřekvapí, že se jedná o silně aromatickou rostlinu. Majoránka obsahuje silice, třísloviny a hořčiny.

Pro zajímavost: jejím „příbuzným“ je oregáno.

Majoránku lze použít nejen čerstvou, ale i sušenou. Využívá se zevně i vnitřně.

Použití majoránky

V kuchyni – majoránka se používá jako koření, a to zejména při přípravě polévek (nakonec, kdo by neznal klasickou bramboračku, kterou si asi bez majoránky ani není možné představit), salátů, omáček, hodí se do pokrmů z luštěnin a k úpravě masa i ryb. A to samozřejmě není zdaleka celý výčet.

Inspiraci pro další využití majoránky v kuchyni můžete najít v receptech používajících majoránku na NajduRecept.cz.

Jako lék – využívá se při zažívacích potížích, zejména při nadýmání, žaludečních křečích a průjmech. Má také zklidňující účinky, účinná je při bolestech hlavy. Fajn je také při nachlazení a kašli.

V kosmetice – používá se do koupelí a také do parfémů a dalších výrobků.

Recept na čaj z majoránky

Budete potřebovat sušenou majoránku a vodu. Do hrnečku (2-2,5 dcl) dáte 1 – 2 čajové lžičky majoránky a přelijete vroucí vodou. Necháte 15 minut louhovat, pak scedíte. Čaj je možné dochutit medem.

Závěr

Využíváte majoránku jako léčivou bylinku? Pokud ano, k jakým účelům? Máte nějaký osvědčený recept? A je pro vás majoránka v kuchyni důležitá? Která jídla si bez ní vůbec nedovedete představit? Podělte se s námi o své oblíbené recepty. Určitě je ocení i ostatní čtenáři.


(20. 4. 2012 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Speciál: Bylinky, koření a zajímavé rostlinky

Po dlouhá léta byli lidé přesvědčeni, že jediným řešením na nemoci a různé další obtíže jsou léky, které koupí v...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Téda majoránku jsme pěstovat ještě nezkoušeli. Pěstujeme si jinak všechno koření, které pěstovat jde, doma u nás na zahradě také. Nicméně to před rokem možné nebylo, zahrada byla úplně v desolátním st...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(10129)