O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Sonografie prsou

Rakovina prsou – obávaná nemoc, o které se v poslední době často hovoří. Důvod je jasný – každý rok přibývá žen, kterým je tato nemoc diagnostikována. Na její následky pak ročně umírá okolo dvou tisíc z nich. Smutné je, že v některých případech je smrt zbytečná – stačilo by totiž rakovinu objevit včas a šance na úplné vyléčení by se tím významně zvýšily. Pojďme se tedy společně podívat na možnosti, které se ženě v této oblasti nyní nabízí.

Fakta o rakovině prsou

  • Foto: Ian I / Freerange.com
    Foto: Ian I / Freerange.com
    V roce 2010 byla rakovina prsu objevena u cca 6,5 tisíce žen
  • Každoročně podlehne této nemoci okolo dvou tisíc žen. Rakovina prsu se tak řadí na první místo mezi příčinami úmrtí mezi ženami ve věku 20 – 54 let.
  • Riziko vzrůstá s věkem. Ale onemocnět lze samozřejmě i ve velmi mladém věku.
  • Svou roli hraje rakovina prsu rodině
  • Čím dříve je nemoc odhalena, tím je šance na úplné vyléčení větší

Vyšetřování prsou

Existuje několik způsobů, jak prsa vyšetřit. Základním vyšetřením, které si může provádět každá žena sama, je tzv. samovyšetření prsou (návod naleznete například zde). Fajn je, když se toto vyšetření provádí pravidelně, nejlépe každý měsíc.

Jednou za rok by měl prsa vyšetřit i gynekolog. Toto vyšetření probíhá pohmatem.

Dalším vyšetřením je sonografie prsu, tedy ultrazvuk a mamograf.

Sonografie prsu

Sonografické, nebo také ultrazvukové vyšetření lze použít k diagnostice prsou u žen, které ještě nejsou zahrnuty do pravidelného mamografické screeningu. Sonografie se používá i jako doplňkové vyšetření mamografie. Každé z těchto vyšetření totiž poskytuje jiné informace – a jejich sloučením je možné si vytvořit ucelenější obraz.

Na vyšetření není třeba se nijak připravovat. Je bezbolestné a neškodí. Výsledek se žena dozví okamžitě. V případě nějakých nejasností jsou doporučena další vyšetření. Sonografii prsou je vhodné podstoupit každý rok.

Sonografii prsou může doporučit gynekolog, anebo se pro něj může žena rozhodnout sama (na toto vyšetření není třeba doporučení lékaře). Cena vyšetření se na jednotlivých pracovištích liší, pohybuje se ale zhruba okolo 300 Kč.

Jak vyšetření probíhá

A jak vyšetření probíhá? Není třeba se vůbec bát. Jedná se o klasické vyšetření za pomoci ultrazvuku. Žena se svlékne do půli těla a lehne si na záda. Někdy je třeba dát si ruce pod hlavu.

Lékař (specialista v oboru sonografie) na vyšetřované místo nanese gel (někdy je poněkud studenější) a poté začne sondou vyšetřovat. Vyšetřuje nejen prso, ale i přilehlé oblasti (podpaží). Stejně jako u jiných ultrazvukových vyšetření je možné sledovat vyšetření na monitoru (tedy pokud je správně natočen).

Mamograf

Mamograf je zařízení, které se používá k diagnostice a prevenci karcinomu prsu. Na bezplatné vyšetření má nárok každá žena nad 45 let, a to vždy jednou za dva roky. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají i dříve. Žena si ho ale samozřejmě může objednat kdykoliv, jen vyšetření musí zaplatit (cena se pohybuje okolo 700 Kč).

Možná jste už zaslechli, že mamograf může škodit. Existují dva rozdílné názory a ani odborná veřejnost není v tomto směru zajedno. Vyšetření je založeno na rentgenovém záření a prsa jsou při něm stlačena, což s sebou může přinést riziko rozvoje nemoci. Na druhou stranu, v současné době se používají moderní přístroje, u kterých je zátěž záření velmi malá. I nadále se provádějí další studie, které snad do budoucna pomohou celou záležitost úplně objasnit.

Každopádně spory se vedou hlavně o vyšetřování mladších žen.

A jak samotné vyšetření probíhá? Žena při něm stojí. Prso je zmáčknuto mezi podložku a kompresní desku. Pořizují se snímky z obou stran. Rozhodně se nejedná o bolestivou záležitost, ale může to být nepříjemné.

Doplnění: V případě, že se v rodině rakovina prsou objevila, vyšetření se provádí již okolo 30. roku věku.

Závěr

Je podle vás na místě pravidelné vyšetření prsou? A od jakého věku? Provádíte si pravidelně samovyšetření prsou? Necháte si prsa každoročně zkontrolovat gynekologem? Absolvovali jste už sonografické či mamografické vyšetření? Pokud ano, jak to probíhalo? Myslíte si, že osvěta v oblasti rakoviny prsou je dostatečná, anebo informace chybí? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, názory, rady a tipy.

 

 

Zdroj informací:

Mamo.cz

Uzis.cz


(10. 10. 2014 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(12041)