O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
Rodinné finance
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály
Tip na víkend: Kolín a okolí

V dnešním pokračování speciálu redakce JáRodič.cz bychom vás rádi pozvali do jednoho středočeského města na Labi, které je známé nejen díky Večerníčku o dvou medvědech (Pojďte pane, budeme si hrát), ale samozřejmě i díky svým historickým památkám. Společně se projdeme nejen po městě, ale vydáme se na procházku okolo Labe a také do blízkých vesniček. Příjemné čtení a hlavně putování.

Kolín

Město Kolín se nachází ve Středočeském kraji. Rozkládá se na obou březích řeky Labe, na okraji Polabské nížiny. Bylo založeno ve 2. polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. V současné době má přes 30 tisíc obyvatel. Jedná se o průmyslové město (automobilový, chemický atd.), které je taktéž významnou železniční křižovatkou.

A co v Kolíně naleznete? Bohužel na vzhledu města se velmi výrazně podepsala průmyslová výroba a předchozí režim. Přesto ve městě naleznete památky, které určitě stojí za návštěvu. Patří k nim:

 • Kolín
  Chrám svatého Bartoloměje
  – raně gotický chrám pochází z 2. poloviny 13. století. Chrám má šest chórových kaplí, křížovou cestou a náhrobky. Jeho součástí je i zvonice z roku 1504 a barokní kostnice z 18. století.
 • Regionální muzeum v Brandlově ulici (dříve škola)
 • Radnice – je složena ze dvou různě starých domů. Starší pochází z 15. století a sloužil jako radnice. Mladší sloužil jako hostinec a kasárna. Dnešní podobu získala radnice díky pseudorenesanční přestavbě z konce 19. století.
 • Klášter – raně barokní konventní budova a kostel Nejsvětější Trojice byly postaveny v 17. století. V 18. století byla provedena barokní přestavba. Na počátku 20. století byla provedena další rekonstrukce areálu.
 • Starý židovský hřbitov – pochází z poloviny 15. století a je jedním z nejstarších židovských hřbitovů v Čechách. Nachází se zde cca 2 600 náhrobků.
 • Židovská synagoga – pochází z konce 17. století a patří k nejstarším svého druhu v Čechách. Nachází se zde původní raně barokní svatostánek z konce 17. století. Až do roku 1953 sloužila svému původnímu účelu. Dnes je využívána zejména ke slavnostním účelům a ke koncertům.
 • Bauerova vila – moderní kubistická vila byla postavena pro Adolfa Bauera v letech 1912 -14: Autorem projektu je architekt Josef Gočár (například také dům U černé Matky Boží v Praze). Vila je zpřístupněna veřejnosti jako muzeum architekta Josefa Gočára a galerie kubistického designu. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9:00 do 18:00 hodin.
 • Z městského opevnění se pak zachovala věž Práchovna. Jedná se o pozdně gotickou kamennou věž z 1. poloviny 15. století. Sloužila i jako strážní věž, bylo zde také umístěno skladiště střelného prachu. Věž je zpřístupněna veřejnosti.

Nelze nezmínit, že s Kolínem jsou spojena i jména některých historických osobností, například: mistr Štěpán z Kolína, který byl na přelomu 14. a 15. století kazatelem v Betlémské kapli, rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, Jean Baptist Gaspard Deburau – „největší z pierotů,“ básník a politik Josef Svatopluk Machar, hudebník František Kmoch a další.

Tip: Z Kolína se můžete pěšky i na kole vydat do okolí. Fajn může být i výlet lodí.

Tip na výlet

Kolín
Náš výlet začíná v centru města, u informačního centra. Odtud se vydáte po modré značce kolem Labe směr Tři Dvory (cca 7 kilometrů). Cestou minete pozůstatky raně středověkého hradiště Hánín. Pochází zřejmě z 9. -10. století

Z obce Tři Dvory pokračujete lesem po modré turistické značce směr Konárovice (cca 3 kilometry). Pokud se chcete vrátit do Kolína, pak samozřejmě můžete stejnou cestou, anebo zvolit neznačenou cestu vedoucí na cyklostezku k Labi (cca 2 kilometry). Odtud půjdete kolem Labe zpět do Kolína (k rozcestí s modrou turistickou značkou je to cca 4 kilometry; poslední část cesty je stejná – vede po modré turistické značce).

Z obce Tři Dvory je možné se také vydat po žluté turistické značce na rozcestí Včelín (cca 2 kilometry). Z rozcestí se pak do Kolína vrátíte po zelené turistické značce (cca 4 kilometry).

Závěr

Co podnikáte se svou rodinou o víkendech? Který tip krajiny máte nejraději? Byli jste někdy v Polabí? Pokud ano, kde a jak se vám tam líbilo? Navštěvujete s rodinou také kulturní památky? Podle čeho místa, kam se vydáte, vybíráte? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.

 

 

Zdroj informací:

Wikipedie.cz

Mukolin.cz


(29. 6. 2016 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Tipy na výlety a zajímavé akce

Když je jen trochu hezky, zima i léto lákají ven do přírody a na výlety. Patříte-li k těm, jenž rádi...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2021 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(13205)