O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Infekční mononukleóza

V dnešním pokračování speciálu redakce JáRodič, který se jmenuje Dětské nemoci, očkování a prevence vám představíme nemoc se jménem infekční mononukleóza. Co se za tímto názvem vlastně skrývá? Je toto onemocnění časté a koho nejvíce postihuje? Je možné se proti němu nechat očkovat? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v následujícím příspěvku.

Infekční mononukleóza

Jak už název napovídá, jedná se o infekční onemocnění. Je způsobeno EB virem a postihuje vnitřní žlázy – játra a slezinu. Uvádí se, že nejčastěji se pacienti nakazí při líbání (této nemoci se také někdy říká polibková či nemoc z líbání) – virus se nachází ve slinách. Ale není to jediný způsob. Nakazit se je možné i tak, že člověk použije předmět, který je kontaminovaný (sklenička, talíř, jídlo,…). Inkubační doba je 4 – 6 týdnů.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje mezi dětmi a mládeží. Neznamená to ovšem, že by se nemohl nakazit i dospělý.

Nejvíce ohroženi jsou ti, kteří mají oslabenou imunitu, prožívají stresující období a podobně.

Onemocnění není naštěstí příliš nakažlivé (zdroje uvádí, že se nakazí jen pět lidí ze sta). Není ani bez zajímavosti, že velká část populace je nositelem výše zmíněného viru.

Příznaky onemocnění

Na první pohled často vypadá mononukleóza jako angína. Mezi první příznaky patří celková únava (často přirovnávána k únavovému syndromu), nechutenství, pocity nevolnosti, bolesti hlavy, horečka, bolest v krku, zvětšení uzlin a další. Pro připomenutí – uvedené příznaky jsou také typické pro angínu, proto je tak snadné onemocnění zaměnit.

Dalším příznakem je zvětšení jater a sleziny.

Léčba

Infekční mononukleóza
Nezbytná je návštěva lékaře. Možná se prokáže „jen“ angína, ale i tu je samozřejmě nutné léčit antibiotiky. Lékař udělá výtěry v krku, odebere krev. Poté je možné jednoznačně prokázat, zda se jedná o infekční mononukleózu či nikoliv.

Speciální léky neexistují. Léčba spočívá ve zmírnění obtíží a hlavně v klidu na lůžku a dietě. Někdy je nutný i pobyt v nemocnici.

Je třeba si uvědomit, že léčení tohoto onemocnění trvá dlouhé měsíce. Člověk je většinou vyřazen z běžného života – nejdříve musí odpočívat a být v klidu, a to cca 1 měsíc. I poté je třeba důsledně dodržovat dietu a vyvarovat se fyzické námahy – cca 3 - 6 měsíců, ale může to být i delší dobu. Vždy záleží na výsledcích testů a dalších okolnostech.

Teoreticky by člověk měl onemocnět infekční mononukleózou pouze jedenkrát za život, ale prakticky je to jinak. EB virus i po vyléčení totiž v těle zůstává a v případě, že je výrazně snížena imunita, nemoc se může opět objevit (naštěstí ne v takové síle jako napoprvé).

Dieta

Lékaři zpravidla doporučují jaterní dietu. V poslední době se ale od přísné diety někdy ustupuje. Na druhou stranu není na škodu upravit jídelníček aspoň do doby, než se srovnají jaterní testy. Vždy bude přirozeně hlavně záležet na celkovém stavu pacienta a výsledcích jaterních a dalších testů.

A čeho se tedy vyvarovat? Veškerých potravin, které zatěžují játra, tedy smažených, pečených a tučných jídel, koření, tuků, uzenin, těžko stravitelných a nadýmavých jídel, čokolády, ale samozřejmě i alkohol a další. Je jisté, že pokud pacientovi nedělá nějaké jídlo dobře, tak by ho měl ze svého jídelníčku (dočasně) vyloučit (nestojí to za to).

Je vhodné se stravovat pravidelně, v menších porcích. Důležitý je dostatek čerstvé zeleniny a ovoce (pozor na některé druhy, které nejsou při přísné dietě doporučovány), kuřecí maso, mléčné výrobky a podobně.

Další informace k dietě naleznete například zde.

Komplikace

Toto onemocnění nikdy nepodceňujte a pečlivě dodržujte veškerá doporučení lékaře. Je třeba si totiž uvědomit, že se jedná o velmi nepříjemnou nemoc, která může mít i vážné následky, například ve formě jaterních či plicních komplikací a další.

Závěr

Prodělali jste vy či někdo z vašich nejbližších infekční mononukleózu? Jak probíhala léčba? A bylo nutné dodržovat přísnou dietu? Napište nám vaše rady, tipy a zkušenosti. Určitě je ocení i ostatní čtenáři.

 

 

Zdroj informací:

Mononukleóza.net

Wikipedia

 

 

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)


(28. 7. 2010 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Speciál: Dětské nemoci, očkování a prevence

Redakce JáRodič pro vás připravila speciál Dětské nemoci, očkování a prevence. Je třeba konstatovat, že nemoci k dětství prostě patří. Nejsou...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

mononukloza
No, já ji před časem měla. Vlastně jsme v rodině onemocněli všichni čtyři. Ale doktorka se se mnou nepárala, únava neúnava, po dvou měsících rovnou do práce. Ve sněhu po kolena jsem denně nachodila ko...
....
Tak to se musím přiznat,že to je pro mne novinka a nikdy jsem o této nemoci neslyšel.Alespoň se zde člověk dozví nové věci.......

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(7572)