O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip: Super dárek za vysvědčení
Rodinné finance
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, SpeciályDětská autosedačka

Autosedačka je jedna z prvních věcí, kterou pro své miminko pořídíte ještě před jeho narozením. A rozhodně se tak stane za jeho život ještě několikrát, jedna autosedačka totiž nestačí. Je důležité si ji vybrat správně a proto přidám náš "výzkum", třeba někomu pomůže.

U všech kategorií autosedaček bychom si měli všímat kvality zpracování, funkcí a možností, které umožňuje. U nejmenší kategorie 0–0+ je to kompatibilita s kočárkem, řešení boční ochrany, řešení co nejrovnější plochy pro novorozence, tj. do doby, než sám udrží zvednutou hlavičku. Mělo by nás také zajímat, jestli má dítě dostatek místa pro nožičky. U autosedaček 9–18 kg je dobré si všímat, zda má autosedačka ochranný pultík, řešení nastavení pozice hlavičky dítěte ve vztahu k pozici pultíku (hlava musí být nad ochranným pultíkem). Autosedačky kategorie II a III (15–36 kg) jsou bez pultíku i bez pásů. Pozor bychom si měli dávat na nastavení největší velikosti. Bude nám stačit a vleze se tam dítě, když bude mít 30–36 kg? Častou chybou rodičů je, že při koupi autosedačky v této váhové kategorii je nenapadne prověřit, zda je sedačka dostatečně velká i pro pozdější dobu. Všímat by si měli proto i délky podsedáku, nohy dítěte rostou více než jeho pánev.

Rozhodujícími údaji pro výběr autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho velikosti. Rozhodně nekupujte příliš velkou sedačku, aby vám vydržela déle a ušetřili jste. Takové rozhodnutí se může vymstít.

Skupiny autosedaček:

Sedačky jsou rozděleny do pěti skupin, které se určují podle hmotnosti dítěte, nikoliv věku:

skupina 0 : od narození do 10 kg, přibližně do 1 roku,

skupina 0+ : od narození do13 kg, přibližně do12 až 18 měsíců,

skupina I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let,

skupina II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let,

skupina III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let.

Pokud máte větší děti, (skupina II/III), vyvarujte se jednoduchým podsedákům bez zádové opěrky a vždy používejte sedačky s opěradly, i když konstrukce umožňuje zádovou opěrku odmontovat. Vždy se rozhodujte pro sedačky s dobře označenými příchytkami na bezpečnostní pásy, které brání špatnému vedení pásu při poutání dítěte, což je pro bezpečnost sedaček kotvených pásy automobilu klíčové. Některé sedačky umožňují polohu vleže – mírné naklonění dozadu, pokud dítě v sedačce spí.

Řešíte-li otázku, zda by vaše dítko nepotřebovalo již větší autosedačku, přináším pár tipů, jak to zjistit. V dětských sedačkách určených od narození nesmí hlava děťátka přečnívat přes okraj konstrukce autosedačky. Pro přechod ze skupiny 0 do skupiny 1, tedy od 9–18 kg, je nutné, aby dítě mělo minimálně 9 měsíců a vážilo alespoň 9 kg a hlavně se umělo samostatně bez pomoci posadit. V autosedačkách skupiny 1 může dítko zůstat tak dlouho, dokud mu horní hrana konstrukce nesahá do výše očí. Respektovat byste ale měli také údaje o hmotnosti pro danou autosedačku. Odborníci na dětské autosedačky příliš brzký přechod na „větší“ autosedačku nedoporučují. Upozorňují, že nejčastěji rodiče chybují při přechodu do skupiny 2 a 3.

S ohledem na bezpečnost by změna neměla být prováděna před dosažením dané váhové kategorie, což je patnáct nebo osmnáct kilogramů. Zdůvodňují to tím, že autosedačky v této kategorii jsou dost široké na to, aby poskytly dostatečný prostor i větším dětem. Malé dítě ve větší autosedačce může z pásu lehce vypadnout. Zvláště potom, když během cestování spí.


(26. 6. 2018 | l.mikus)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden z rodičů, tedy uživatelů/ek: l.mikus

Facebook Twitter
©2009-2020 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(14382)