O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Tip na víkend: Nové Hrady a okolí

Polovina pracovního týdne je tady a s ní i další pokračování speciálu redakce JáRodič.cz s názvem Tipy na výlety a zajímavé akce. Dnes se společně vypravíme do Jižních Čech, konkrétně na Novohradsko. Společně navštívíme město Nové Hrady, projdeme se hradem i městem a pak se vydáme do nedaleké národní přírodní památky Terčino údolí. Příjemné čtení a hlavně putování.

Nové Hrady

Nové Hrady
Město Nové Hrady se nachází v Jižních Čechách, nedaleko hranic s Rakouskem. První písemné zmínky o Nových Hradech pochází z druhé poloviny 13. století. Ve 14. století vlastnili město nejdříve pánové z Landštejna, později Rožmberkové. Ti novohradské panství rozšířili a taktéž mu propůjčili mnohé výsady. V roce 1425 bylo město vypáleno husity. Obnoveno bylo o 10 let později. Po smrti posledního Rožmberka Petra Voka přešly Nové Hrady do držení Jana Jiřího ze Švamberka a následně jeho syna Petra. Během stavovského povstání bylo panství několikrát vypleněno. A pohromám nebyl konec. V roce 1619 město vypálil císařský generál Henri Duval Dumpierre. V roce 1620 byl Petrovi ze Švamberka majetek zabaven. Císař jej následně věnoval svému vojevůdci hraběti Buquoyovi. V držení Buquoyů jsou Nové Hrady a další majetek až do konce 2. světové války.

Za vlastnictví Buquoyů došlo k opravě městských hradeb a k založení kláštera. Jedním z nejznámějších příslušníků rodu byl Jan Nepomuk. Díky němu došlo k rozmachu sklářské výroby. Taktéž nechal opravit hrad, postavit zámek a mnohé další. Na začátku 20. století město postihl opět požár.

Po druhé světové válce je Buquoyům na základě Benešových dekretů majetek zkonfiskován. Vzhledem k tomu, že se Nové Hrady nacházejí v blízkosti hranic, platil zde až do roku 1989 zostřený režim.

Po roce 1989 dochází k obrovské změně a město a jeho okolí se stává vyhledávaným turistickým cílem.

Co ve městě navštívit

Hrad - podrobné informace viz dále

 

Klášter Božího Milosrdenství Rodiny Panny Marie – raně barokní klášter, který se nachází kousek od náměstí, byl dokončen v roce 1685. Má tvar čtyřúhelníku a je spojen s kostelem svatého Petra a Pavla. Nechybí ani křížová zahrada. Klášter fungoval až do roku 1945. Poté se stal sídlem pohraniční stráže. Klášter byl zdevastován a až do roku 1991 chátral. Obnovy se chopil páter Bonfilius.

 

Zámek – empírová trojkřídlá budova se dvěma patry se nachází východně od náměstí. Zámek byl postaven na počátku 19. století a rodině Buquoyů sloužil k bydlení a k reprezentaci. Okolo zámku se nachází park. V polovině 19. století prošel zámek velkými stavebními úpravami. Dnes patří Ústavu nanobiologie a strukturní biologie CVGZ Akademie věd České republiky.

 

Rezidence – nachází se na náměstí; byla postavena v 1. polovině 17. století; až do výstavby zámku byla sídlem rodiny Buquoyů.

 

Hrobka Buquoyů – pseudogotická hrobka se nachází na novohradském hřbitově. Byla vystavena na přelomu 19. a 20. století. Hrobka má dvě části – kryptu a kapli. V hrobce se nachází 8 rakví. Prohlídky hrobky se konají v květnu, v září a v říjnu každé úterý od 16 hodin a od červa do července každé úterý v 10 a v 11 hodin. Vstupné činí 40 Kč.

Hrad Nové Hrady

Hrad byl postaven v 13. století Vítkovci (první písemná zmínka pochází z roku 1279), a to na ostrohu obtékaném říčkou Stropnice a Novohradským potokem. Za zmínku stojí, že se jedná o průchozí hrad se dvěma protilehlými branami a hlubokým příkopem. V roce 1359 kupují panství Rožmberkové, kteří jej obývají pouze dočasně. V jejich vlastnictví byl několikrát poškozen (vypálení, zemětřesení a podobně). V roce 1611 přechází do majetku Švamberků, ale jen na krátkou dobu. V roce 1620 jej získávají Buquoyové. Vlastní jej až do roku 1945.

Po výstavbě zámku hrad již neplní rezidenční úlohu. Byl využíván pro bydlení panských úředníků, jako lesní správa a k dalším účelům.

Na konci 2. světové války zde sídlila Rudá armáda. Po válce se stává hrad majetkem státu. V 80. letech prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 2002 je ve správě Státního (dnes Národního) památkového ústavu.

Pro návštěvníky jsou připraveny 4 trasy:

  • I. trasa - Hrad – návštěvníci se seznámí s životem rodu Buquoyů. Prohlédnou si salónky a pokoje, dále pak tzv. Buqoyský archiv, rodovou knihovnu a další.

Prohlídka trvá 45 minut.

  • II. okruh - Za časů pana správce

Návštěvníci se podívají do bytu panského úředníka z počátku 20. století. Společně s průvodcem si projdou sedm místností s exponáty z 19. a z počátku 20. století. Na konci prohlídky pak navštíví dřevěné pavlače.

Prohlídka trvá 45 minut. Prohlídky na tomto okruhu jsou omezeny, respektive se pořádají v předem daný čas.

  • III. okruh - Podkroví věže s vyhlídkou

Návštěvníci vystoupají do podkroví věže, a to po 82 schodech. Obdivovat mohou nejen město Nové Hrady, ale i jeho nádherné okolí. Pro zajímavost: nejvyšší věž v Nových Hradech má kostela Svatého Petra a Pavla. Ta ale není veřejnosti přístupná.

Prohlídka trvá 15 minut. Prohlídky na tomto okruhu jsou omezeny, respektive se pořádají v předem daný čas.

  • IV. okruh - I. + II. prohlídková trasa

Prohlídky I. a II. návštěvnické trasy na sebe navazují a vstupné je zvýhodněno.

Prohlídka trvá 90 minut.

Praktické informace

Hrad je otevřen od začátku března do konce října, a to pro rok 2016 takto:

V červnu a v září od úterý do neděle od 9:30 do 16:30, v červenci a v srpnu celý týden od 9:30 do 17:00, v říjnu pak od úterý do neděle od 9:30 do 15:30.

Vstupné pro I. okruh a II. okruh činí pro dospělého 80 Kč, pro děti, studenty a seniory 55 Kč. Rodinné vstupné (2 + 3) je 215 Kč.

Vstupné na III. okruh činí pro dospělého 40 Kč, pro děti, studenty a seniory 30 Kč. Rodinné vstupné (2 + 3) je 110 Kč.

Vstupné na IV. okruh činí pro dospělého 110 Kč, pro děti, studenty a seniory 75 Kč. Rodinné vstupné (2 + 3) je 295 Kč.

Tip na výlet: Terčino údolí

Nové Hrady
Terčino údolí (někdy také Teziino či Terezino) se nachází cca 1 kilometr od města Nové Hrady, v údolí říčky Stropnice. Původně se zde nacházela bažantnice. Romantický krajinný park nechal v polovině 18. století vybudovat Jan Nepomuk, a to pro svou manželku Terezii. Jeho původní rozloha byla 68,8 ha. Pro doplnění: současná rozloha je 138,3 ha.

V parku se nachází mnoho staveb a sochařských objektů. Za zmínku určitě stojí vstupní brána, empírové lázně (Lázničky), Modrý dům (hraběnka zde trávila letní měsíce), Švýcarská chata či tvrz Cuknštejn. V parku byl na počátku 19. století zřízen i 20 metrů vysoký umělý vodopád. Není bez zajímavosti, že zde byly vysázeny i exotické dřeviny a keře.

V roce 1936 byl park poškozen povodní, při níž byl mj. zničen Modrý dům. Od roku 1949 byl park státní přírodní rezervací, od roku 1992 je pak národní přírodní památkou. V roce 2007 zde vznikla (resp. byla zrekonstruována) naučná stezka.

A nyní je čas vydat se na procházku parkem, a to nejlépe po naučné stezce. Je okružní a měří 5,5 kilometru. Začátek je u vstupní brány (k dispozici je zde i parkoviště), ale nastoupit na ní je možné i na dalších místech. Pro návštěvníky je připraveno 12 zastávek s informačními tabulemi:

  • 1. Úvod
  • 2. Hamr
  • 3. Lázničky
  • 4. Modrý dům
  • 5. Vodopád
  • 6. Lesy
  • 7. Průhledy
  • 8. Tvrz Cuknštejn
  • 9. Romantické stavby
  • 10. Louky
  • 11. Dřeviny a byliny
  • 12. Švýcarský dům

Stezka je značena klasickou zelenobílou značkou.

Závěr

Jak trávíte se svou rodinou volné dny? Kdo plánuje, kam vyrazíte či co podniknete? Kde hledáte inspiraci? Poznáváte rádi krásy České republiky? Co vás nejvíce láká? A kde naposledy jste se svou rodinou byli? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.

 

 

Zdroj informací:

Hrad-novehrady.eu

Klaster.cz

Kicnovehrady.cz

Wikipedie.cz


(22. 6. 2016 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Tipy na výlety a zajímavé akce

Když je jen trochu hezky, zima i léto lákají ven do přírody a na výlety. Patříte-li k těm, jenž rádi...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(13203)